Kadınlık hormonu azalmışsa…

0
239
Opr. Dr. Hande AkbaşKADIN SAĞLIĞI

Kadınlık hormonu azalmışsa…

29 Ocak 2016

Bazı kadınlar vajinal kuruluktan şikayet ediyor. Bazı enfeksiyonlar gebelik ve sonrasındaki dönemde böyle durumlar yaşanabilir. Bir de yumurtalık rezervinize baktırın. Çünkü azalan rezerve bağlı olarak kadınlık hormonu östrojen düşmüşse ilişkide kuruluğa neden olabilir…

Yumurtalıklarımda kist varmış

17 yaşındayım ve 55 kiloyum. Yumurtalıklarımdan birinde küçük kistler varmış. Doktor bana doğum kontrol hapı verdi. İlacı kullandığımdan beri adetlerim düzensiz. Ben ne yapacağım?

CEVAP: Sevgili okuyucum, yumurtalıklarınızdaki küçük kistler büyük ihtimalle ultrasonda yumurtalıklarınızın polikistik over görünümüdür. Tek başına ultrasonda bu görüntünün olması sizin polikistik over sendromu olduğunuzu göstermez. Buna eşlik eden, kilo artışı, tüylenme, sivilcelenme ve adet düzensizliği olması halinde ancak bu hastalıktan bahsedilebilir. Sadece ultrasonda buna benzer yumurtalık gözlendiği için hormon başlamak hiç doğru değil. Ayrıca bu hastalığın kesin tedavisi bulunmadığından hormona ne kadar geç başvurulursa ileride meme kanseri gibi riskleri minimale indirmek için o kadar iyi olacaktır. Sizin hormonlarınıza bakılması ve yaşınız 17 olduğu için doğum kontrol ilaçları dışında bazı tedavilere başvurulmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Kürtajdan sonra vajinal kuruluk başladı, neden?

3.5 ay önce kürtaj oldum. İlişkiye girmeye başladığımdan beri vajinal kuruluk oluyor. Bu durum çok canımı sıkıyor. Acaba neden kaynaklanır? Yapılan kürtajla ilgili olabilir mi? Bir de nasıl çözüm bulabilirim?

CEVAP: Sevgili okuyucum, gebelikte ve sonrasında bir dönem vajinada hormonal değişikliklere bağlı olarak kuruluk gözlenmesi doğaldır. Ama bu bulgular en geç 1 ay içinde normale döner. Sizde neredeyse 4 ay olmasının geçirdiğiniz kürtaj ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Sizin en kısa zamanda jinekolojik muayene olmanız ve vajinal bölgede herhangi bir enfeksiyon olup olmadığına baktırmanız gerekmektedir. Bazen enfeksiyonlar da doğal florayı bozduklarından kuruluk yapabilir. Bir de yumurtalık rezervlerinize bakılmasında fayda olacaktır. Çünkü azalan rezerve bağlı olarak vücutta östrojen düşeceği için ilişki sırasında kuruluğa yol açabilir. Muayene sonucunda sebep saptanacak nedene yönelik tedavi başlanmasıyla sorunlarınız giderilecektir, endişelenmeyin.

Önceki Yazısı
BU HABERİ PAYLAŞ
  • Tweet

Yazarın diğer yazıları

HENÜZ YORUM YOK