Kendinize güvenin

0
249
Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

Kendinize güvenin

29 Ocak 2016

Ülkemiz gençleri ilk geceden çok korkar. Çünkü kadın ya da erkek olsun hepsi cinsellik konusunda baskıcı büyütülmüştür. Ergenlikten beri mastürbasyon yapmış ve hiç ilişkiye girmemiş erkek o gece panik yapıyor, kendini iktidarsız sanıyor. Korkmayın ve kendinize güvenin…

SORU: İlk gece sertleşme olmadı

15 gün önce evlendim ama ondan önce hiç cinsel ilişki yaşamamıştım. Gerdek gecesi sertleşme olmadı. Mastürbasyonda da boşalamıyorum. Çünkü tam sertleşmiyor, ne yapacağım?

CEVAP: İlk geceye bağlı iktidarsızlıklara sıkça rastlıyoruz. Defalarca karşılaştığım ülkemize özgü bir tabloyu anlatayım; gece yarısı düğün kıyafetleriyle kalabalık bir güruh acil servise girer, hepsi de biraz çekingen ve sıkıntılıdır. Doktora ‘Bunlar evlendi ama damat ilk gece başarılı olamadı’ derler. Çocuk denebilecek yaştaki damat önümüze gelir. Biraz soruşturduğumuzda daha önce bir kadınla birlikte olmamış olduğunu anlarız. Bugüne kadar bildiği tek şey mastürbasyondur. Üstelik düğün gecesi içki içmiştir ve strese girmiştir. Tüm bunlar toplandığında q başarısızlık söz konusu olur. Bu gibi durumlarda penise yapılan tek bir iğne veya verilen bir ilaç ile tedaviyi gerçekleştiriyoruz.

Bilgilendirmek çok önemli

Kişi kendine güveni gelince zaten böyle bir sorunu kalmıyor. Bu tip durumlarda eşle birlikte konuşmak çok önemlidir, bilgilendirici bir konuşma sonrasında çoğunlukla bir daha doktora ihtiyaç duymazlar. İlk gece sorunları ülkemizdeki baskıcı büyütme şeklinden kaynaklanan bir sorundur. Bu durum ülkemizden yapılan bilimsel yayınlar ile dünya literatürüne girmiştir. Avrupa veya Amerika’da böyle bir sorun nadirdir, çünkü kişi ergenlikten itibaren cinselliği normal şekilde kabullenmekte ve yaşamaktadır, cinsel organını da bir tabu olarak görmez. Gelişmiş ülkelerde bizdeki gibi kızla çocuğu bir odaya koyup kapıda bekleme durumu yaşanmıyor.

SORU: Varikosel yüzünden kısır mı olacağım?

18 yaşındayım. Bana varikosel teşhisi konuldu ama ameliyat olmak istemedim. Ameliyat olmanın bir zamanı var mıdır? Yoksa yaptırmadığım için geç mi kaldım? Varikosel ameliyatı olmazsam kısır olacağımı biliyorum.

CEVAP: Varikoseli olan bir kişinin mutlaka kısır kalacağı doğru bir bilgi değil. Varikosel 14-15 yaşlarında, yani ergenlik çağlarında başlayan ve sperm üretimini yıllar içinde giderek artan oranda etkileyen bir durumdur. Bazı kişilerde sperm üretimini önemli derecede etkilemediği de görülmektedir. Bu nedenle öncelikle sperm tahlili yapılarak varikoselin etkisi araştırılmalı, gerekirse birkaç aylık aralar ile bu tahliller tekrarlanarak gidişata göre ameliyat kararı verilmelidir. Ben bir vakada 7 yıl normal giden spermiogram değerlerinin daha sonra bozulmaya başladığını, giderek bu olumsuz etkinin arttığını gördüm, mikrocerrrahi ameliyat sonrası tüm değerler bu kişide tamamen normale döndü ve daha sonra da çocukları oldu. Varikoseli olup sperm değerlerinde hiçbir sorun olmayanlarda daha sonraki yıllarda fertilite sorununun ortaya çıkması sık rastlanan bir durumdur.

Önceki Yazısı
BU HABERİ PAYLAŞ
  • Tweet

Yazarın diğer yazıları

HENÜZ YORUM YOK